درمان های نوین سرطان

حضور جناب آقای دکتر آقائی در برنامه طبیب با موضوع درمان های نوین سرطان برای مشاهده ویدیو اینجا کلیک فرمائید.

معاونت آموزشی بیمارستان بقیه ا… با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی شاهد و شهید بهشتی برگزار می کند:

معاونت آموزشی بیمارستان بقیه ا… با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی شاهد و شهید بهشتی برگزار می کند:
وبینار درمان و مدیریت سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک
معاونت آموزشی بیمارستان بقیه ا… با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی بقیه ا…، شاهد و شهید بهشتی وبینار مجازی درمان و مدیریت سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک را برگزار می نماید.
دکتر آرمان آقایی متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی کبد، دکتر سکینه ابراهیمی فوق تخصص خون و سرطان بالغین، دکتر رضا آقا بزرگی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… و فوق تخصص خون و سرطان بالغین، دکتر علیرضا سعادت عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… و فوق تخصص خون و آنکولوژی و دکتر سید امیر انواری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سخنرانان این وبینار خواهند بود که به تبیین و تشریح موضوعات تخصصی در رابطه با درمان و مدیریت سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک خواهند پرداخت.
گفتنیست شرکت در این وبینار دارای امتیاز بازآموزی بوده و حضور در آن به فوق تخصصین خون و سرطان بالغین، فوق تخصصین جراحی عروق، متخصصین جراحی عمومی و زنان و زایمان و همچنین متخصصین رادیولوژی و کلیه فراگیران پزشکی اعم از دستیار، کارورز و کارآموز توصیه می شود.

علاقه مندان جهت شرکت دراین رویداد تخصصی می توانند از طریق وب سایت www.ircme.ir اقدام نمایند.
شایان ذکر است وبینار درمان و مدیریت سرطان پستان HER2 مثبت متاستاتیک 30 دی ماه 1400 از ساعت 10:45 لغایت 13:30 برگزار خواهد شد.

برای نخستین بار در کشور انجام شد: جراحی غیر تهاجمی خارج کردن تومور کبدی توسط دکتر آرمان آقایی به روش لاپاراسکوپی

برای نخستین بار در کشور انجام شد

جراحی غیر تهاجمی خارج کردن تومور کبدی توسط دکتر آرمان آقایی به روش لاپاراسکوپی

دکتر آرمان آقایی دارای بورد تخصصی جراحی، که انجام اعمال جراحی متعدد به روش، “های پک” را در کارنامه خود دارد، صبح امروز دوشنبه 22 شهریور ماه 1400 برای نخستین بار در کشور اقدام به انجام عمل جراحی خارج کردن تومور کبد به روش غیر تهاجمی نمود.

 

 

به گزارش خبرنگار کلینیک ساج، در این عمل جراحی که با موفقیت به انجام رسید، بیمار 50 ساله مبتلا به تومور روده بزرگ که دچار درگیری کبدی نیز شده بود، مورد جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفت.

 

 

خوشبختانه در طی این عمل جراحی بدون باز کردن وسیع شکم بیمار به منظور جلوگیری از عوارض پس از عمل نظیر ریکاوری طولانی، بستری چندین روزه بیمار، عفونت های رایج پس از اعمال جراحی و همچنین فاصله افتادن در روال شیمی درمانی بیمار، روش لاپاراسکوپی در پیش گرفته شد و با حداقل خونریزی ( cc30) این عمل جراحی در مدت 2 ساعت و 45 دقیقه انجام گرفت و با خارج کردن تومور و همچنین سمت چپ کبد بیمار به پایان رسید.

 

توجه به بحث تغذیه ی بیمار و شروع فرآیند تغذیه در فاصله ی چند ساعت بعد از عمل، به لحاظ اهمیتی که این موضوع برای بیماران مبتلا به سرطان دارد، از دیگر نقاط قوت این روش جراحی به شمار می آید.

بنابر بر گفته ی پزشک جراح، دکتر آرمان آقایی، در حال حاضر سمت راست کبد بیمار کاملا سلامت بوده و بیمار پس از 72 ساعت مراقبت بیمارستانی می تواند مجددا فعالیت های روزانه و همچنین روند شیمی درمانی خود را از سر بگیرد.

 

گفتنی است انجام این عمل جراحی با این وسعت به صورت لاپاراسکوپی برای نخستین بار در کشور توسط دکتر آرمان آقایی صورت پذیرفته و می تواند نوید بخش سلامتی بیشتری برای بیمارانی از این دست باشد.

 

 

دکتر آرمان آقایی مدیر عامل کلینیک ساج و فلوشیپ جراحی سرطان کبد، مجاری صفراوی و پانکراس تشریح کرد:
هایپک؛ گامی موفق برای درمان موثر سرطان

افراد زیادی در دنیا به دلایل مختلف مبتلا به انواع سرطان ها می شوند. امروزه ابتلا به سرطان دیگر به معنای مواجهه با مرگ نیست چرا که اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می توان از طریق روش های مختلف درمانی، بیماری را به طور کامل ریشه کن نمود و فرد مبتلا می تواند سالیان سال به حیات خود ادامه دهد. اما متاسفانه مواردی هم وجود دارد که سرطان ها دیر تشخیص داده می شوند و بیمار زمانی فرآیند درمان را آغاز می کند که بنابر نظر پزشکان مدت زمان کمی از زندگی وی باقی مانده است. در این موارد دیگر نمی توان صرفا به روش های شیمی درمانی اکتفا کرده و بایستی از اعمال جراحی استفاده شود.

دکتر آرمان آقایی مدیر عامل کلینیک ساج و فلوشیپ جراحی سرطان کبد، مجاری صفراوی و پانکراس، به عنوان یکی از معدود جراحان داخلی که مبادرت به انجام جراحی تومورهای پیشرفته شکمی می کنند با بیان این مطلب، به جراحی هایپک به عنوان یکی از موثرترین و جدیدترین روش های درمان سرطان اشاره کرد و توضیح داد: یکی از به روزترین اعمال جراحی که در درمان بیماران سرطانی به کار گرفته می شود، جراحی هایپک (Hyperthermic intraperitoneal chemotherapy) است. هایپک (HIPEC) یا شیمی درمانی داخل صفاقی هایپرترمیک یک روش ابتکاری است که برای درمان سرطان هایی که از حفره شکم منشا گرفته یا به آن گسترش یافته اند، استفاده می شود. خارج کردن تومورهای سرطانی، پیشینه ای بالغ بر 80 سال دارد اما روش هایپک یکی از به روزترین و موفق ترین اقدامات در این زمینه به شمار می آید.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که عمل جراحی هایپک چیست و چگونه باعث درمان سرطان های مربوط به شکم می شود، گفت: به بیان ساده بایستی این طور بگوییم که زمانی که بیمار درگیر توده های پیشرفته سرطانی در ناحیه شکم می شود، ابتدا تحت یک عمل جراحی باز و طولانی مدت (10-12 ساعت) با حضور اعضای تیم جراحی و مهندسین پزشکی قرار می گیرد تا تمامی توده ها و تومورها از حفره شکم خارج شوند. اما قطعا این احتمال وجود دارد که سلول های سرطانی همچنان در این ناحیه باقی مانده و پس از مدتی ایجاد توده های جدید نمایند. بنابراین با استفاده از فنآوری “هایپک” که به عنوان “شیمی درمانی گرم” نیز شناخته می شود، مایع شیمی درمانی به طور مستقیم و بدون تزریق وریدی، با دوز بالا و درمای بین 42 تا 44 درجه به مدت 60-90 دقیقه در بدن بیمار به گردش درخواهد آمد تا سلول های سرطانی به جا مانده و همچنین تومورهایی که قابل مشاهده نیستند، به طور کامل از بین بروند. در برخی از کشورها، در مواردی که تومورها محدود هستند، گاها این عمل به صورت لاپاراسکوپی و بدون باز کردن شکم انجام می شود.

دکتر آقایی در مورد تاثیر دمای بالا در حین انجام این عمل، اینگونه توضیح داد:  علت بالا بردن دما در این روش، نفوذ بیشتر دارو به سلول های سرطانی، کاهش اثرات منفی داروهای شیمی درمانی، پخش یکنواخت دارو در تمامی قسمت های حفره شکم و همچنین کاهش اثرات منفی داروها بر روی کلیه هاست. گذشته از همه این ها گرما و دمای بالا به خودی خود، مانع از شکل گیری تومورها می شود. در واقع در روش هایپک دارو و دمای بالا در همکاری با یکدیگر، باعث از بین بردن سلول ها و توده های سرطانی در ناحیه شکم می شوند.

مدیر عامل کلینیک ساج در ادامه به موارد استفاده از جراحی هایپک پرداخت و تصریح کرد:HIPEC برای درمان سرطان های مربوط به حفره داخلی شکم مانند سرطان آپاندیس، سودوموکسیوم صفاقی ، سرطان روده بزرگ ، سرطان معده ، سرطان تخمدان و مزوتلیوم صفاقی کاربرد داشته و در درمان آن ها بسیار موثر است.

دکتر آقایی در پاسخ به این سوال که جراحی هایپک تا چه حد موفقیت آمیز است و به چه کسانی توصیه می شود، توضیح داد: انجام جراحی هایپک در ابتدا تنها به بیمارانی توصیه می شد که در مراحل پیشرفته بیماری قرار داشته و دیگر روش های معمول شیمی درمانی در مورد آن ها اثر بخش نبود و تنها مدت زمان کوتاهی تا پایان زندگی فرصت داشتند. اما این عمل جراحی موفق شده که بیش از نیمی از بیمارانی که تحت این روش درمانی قرار می گیرند را به بهبودی کامل رسانده و به آن دسته از افرادی هم که کاملا درمان نمی شوند، کمک می کند که سال های طولانی به حیات خود ادامه دهند. درصد چشمگیر موفقیت جراحی هایپک باعث شده که به بسیاری از بیمارانی که هنوز به مراحل پیشرفته بیماری هم نرسیده اند، انجام این عمل توصیه شود چراکه این روش چندین برابر بیشتر از شیمی درمانی موثر بوده، درمان را اثر پذیرتر کرده و احتمال بهبودی کامل بیمار را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

وی همچنین به طول درمان پس از انجام این عمل جراحی اشاره کرد و گفت: با توجه به این که جراحی هایپک یکی از سنگین ترین اعمال جراحی برای درمان سرطان به شمار می رود، پس از انجام عمل به مدت 10 -14 روز بایستی بیمار در بیمارستان بستری بوده و پس از بازگشت به منزل نیز انجام مراقبت ها و ملاحظات لازم ضروری است.

این فلوشیپ جراحی، در پایان به مراکز انجام این جراحی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل دشوار بودن پروسه این عمل جراحی، معمولا بسیاری از تیم های پزشکی انجام آن را نمی پذیرند. با این حال و با وجود تعداد انگشت شماری از جراحان متخصص داخلی در این عرصه، کشور ما یکی از موفق ترین و مقرون به صرفه ترین کشورها برای انجام جراحی هایپک به شمار می رود. شهرهای تهران و شیراز تا کنون موفقیت های قابل توجهی را در زمینه انجام عمل جراحی هایپک تجربه کرده اند و به همین جهت ایران را به یکی از جذاب ترین قطب های درمانی در این عرصه مبدل ساخته اند.

عمل جراحی موکوسل آپاندیس توسط دکتر آرمان آقایی

آقای 73 ساله با تشخیص توده شکم در گزارش سی تی اسکن ماهیت کیستیک داشت که پس از انجام جراحی شکم با توده آپاندیس مواجه شده و با توجه به درگیری روده بزرگ با تشخیص اولیه موکوسل آپاندیس اقدام به برداشتن کولون سمت راست گردید که جواب پاتو‍‍‍‍لوژی موید موکوسل بود

 

خارج کردن کیست هشت کیلو گرمی از شکم بیمار 18 ساله توسط دکتر آرمان آقایی

 

به گزارش خبرنگار مهر، برای دومین بار درعمل جراحی موفقیت آمیز در بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان یک کیست هشت کیلویی از بدن یک بیمار با موفقیت خارج شد

خارج کردن کیست ۶/۵ کیلو گرمی ازشکم بیمار توسط دکتر آرمان آقایی

دختر خانم ٢٠ ساله ساکن خرم آباد با شکایت درد شکم و بزرگ شدن شکم از یک ماه قبل با علائم تکرر ادرار و تهوع بستری شده بودند که در معاینات و آزمایشات به عمل آمده توده وسیع شکم و لگن در سی تی اسکن بیمار مشخص گردید.

گزارش جراحی گانگرن فورنیه توسط دکتر آرمان آقایی

آقای ۶٠ ساله با سابقه دیابت و آرتریت روماتوئید تحت درمان با پردنیزولون با شکایت درد و تورم ناحیه اسکروتوم و اینگوینال سمت راست همراه با انتشار به پرینه با تشخیص تورشن بیضه از استان همدان اعزام گردید

گزارش جراحى توده بزرگ تخمدان توسط دکتر آرمان آقایى متخصص جراحى عمومى

 

خانم ۵٢ ساله با شکایت تورم شکم و لمس توده شکمى که از ۵ هفته قبل شروع وپیشرفت داشته مراجعه نمودند. در معاینه توده با حدود کاملأ مشخص و همراه با جابجایى قابل لمس بود که باعث غیر قرینگى ظاهر شکم شده بود.
در سی تی اسکن انجام گرفته متوجه توده وسیعى در ناحیه لگن شده که تا زیر دیافراگم سمت چپ گسترش یافته بود.
بیمار با تابلوى فوق توسط دکتر آرمان آقایى متخصص جراحى عمومى تحت عمل جراحى باز شکم قرار گرفت که توده اى به ابعاد cm ١١*١٧*٢٧ با منشاء تخمدان سمت چپ با وزن تقریبى ٣/۵kg از داخل شکم خارج شد وپس از۴٨ ساعت بسترى بیمار با حال خوب مرخص گردید.

خارج سازى حلقه معده به روش اندوسکوپى بدون نیاز به جراحى

بیمار خانم ۵۵ساله که ۵ سال قبل براى ایشان جهت لاغرى به روش لاپاراسکوپیک حلقه معده کارگذارى شده بود که بعد از گذشت ۴سال حلقه مذکور با تخریب جدار معده به سمت داخل معده حرکت کرده و عملکرد خود را از دست داده بود
در اندوسکوپى انجام شده بیش از ۵٠٪ از حلقه داخل body معده بود
با توجه به تصاویر فوق وبا هماهنگى بعمل آمده با همکاران بخش اندوسکوپى بیمارستان شهید مصطفى خمینى اقدام به خارج سازى حلقه معده تحت بیهوشى کامل به روش اندوسکوپیک پس از قطع پورت شکمى توسط آقاى دکتر علیرضاخلج و دکتر آرمان آقایى متخصص جراحى عمومى و لاپاراسکوپى و آقاى دکتر بهزاد جدیرى فوق تخصص گوارش گردید
بیمار پس از مدت کوتاهى با حال عمومى خوب مرخص شد.