یک متخصص گوش و حلق و بینی اظهار داشت:
سرگیجه و گوش درد می‌توانند از علائم کووید ۱۹ باشند

به گزارش مرکز روابط عمومی کلینیک ساج به نقل از خبرگزاری سلامت یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به علت گوش درد در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اظهار داشت: کرونا در بسیاری از بیماران فقط می‌تواند با علائم گوش درد تظاهر پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه درد گوش و گلو می‌توانند از علائم اصلی اما غیرشایع کووید ۱۹ باشند، افزود: یک سری علائم مبهم وجود دارد که این موارد می‌توانند تنها علائم کووید ۱۹ باشند.

 

استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در حال حاضر بسیاری از بیماران فقط به خاطر درد گلو، سرگیجه و یا گوش درد به ما مراجعه می‌کنند؛ هر روز که این بیماری بیشتر شناخته می‌شود تظاهرات بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

دکتر رزم پا ادامه داد: در گذشته تنها اختلال بویایی و چشایی از علائم شایع کووید ۱۹ مطرح شده بود اما امروز با گذشت چند ماه شاهد بروز علائم جدید در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستیم. در حال حاضر اختلال شنوایی، تعادل، اختلالات گوارشی، سردرد شدید، سرگیجه، درد گوش و گلو نیز همگی می‌توانند از علائم کووید ۱۹ باشند.

 

متخصص گوش و حلق و بینی تاکید کرد: در شرایط فعلی که بیماری کووید ۱۹ شایع شده هر علامت عجیب و غریب و غیر طبیعی می‌تواند از نشانه‌های کرونا ویروس باشد؛ در این شرایط افراد به خصوص کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت دارند حتما باید این علائم را جدی بگیرند و نسبت به بررسی دقیق آن به پزشک مراجعه کنند.

 

وی تصریح کرد: در گذشته در یک سوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ از بین رفتن حس بویایی و چشایی تشخیص داده شد اما هم‌اکنون بیمارانی با علائم گوش درد، گلودرد، سرگیجه و عدم تعادل به ما مراجعه دارند که بعد از بررسی مشخص می‎شود که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

 

وی بیان داشت: تب و سرفه خشک در گذشته از علائم اصلی کووید ۱۹ بودند اما با شناخت بیشتر بیماری تظاهری زیادتری از آن کشف شد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *