محققان استرالیایی ابداع کردند:
آزمایش خونی که نوع شدید کرونا را شناسایی می کند

محققان استرالیایی نمونه اولیه ای از آزمایش خونی ابداع کرده اند که توانایی سیستم ایمنی بدن بیمار برای مقابله با ویروس کرونا را می سنجد.

این تست در حقیقت سطح بالای دو سیگنال شیمیایی را ردیابی می کند که توسط سلول های تی تولید می شوند. سلول هایی که قابلیت از بین بردن سلول های مبتلا را دارند. بیمارانی که  سطح این دو سیگنال شیمیایی در بدنشان اندک است، در معرض ریسک بالاتر ابتلا به کووید۱۹ با علائم شدید قرار دارند.

به گفته محققان توسعه این تست در بازه انتظار برای توزیع جهانی واکسن اهمیت زیادی دارد. کوری اسمیت از انستیتو تحقیقاتی QIMR Berghofer  در بریسبن می گوید: سلول های تی هنگام مقابله با ویروس ها طیف مختلفی از مولکول های سیگنال دهنده را تولید می کنند. این مولکول ها دراصل بیانگر آن هستند که  آیا سلول های مذکور نسبت به ویروس کرونا واکنش نشان می دهند و سیستم ایمنی بدن را آماده حمله می کنند یا خیر.

هدف این آزمایش آن بود که نشان دهد کدام ترکیب از پپتیدهای ویروسی( زنجیره کوتاه آمینواسیدها)  سلول های تی را تحریک می کند.در همین راستا محققان از نمونه خون ۴۴ داوطلب بهبود یافته از کووید۱۹ ( ۱۷مرد و ۲۷ زن بین ۲۰تا ۷۵ سال) را بررسی کردند.

اسمیت در این باره می گوید: ما طیفی از پپتیدهای ویروس کرونا را بررسی کردیم تا برای  شناسایی واکنش موفقیت آمیز سلول های تی به کووید۱۹ ، ترکیب مشخصی را بیابیم.  در همین راستا سلول های تی را از نمونه خون های اهدایی جدا کردیم و در برابر پپتید های ویروسی قرار دادیم و میزان تولید تعداد مختلفی از مولکول های سیگنال دهنده را اندازه گرفتیم.

در مرحله بعد میزان سلول های تی در  بیماران بهبود یافته از کووید۱۹ را با سطح آن در ۲۰  نمونه خون افراد سالم مقایسه کردیم.

 سلول های تی در بدن افراد بهبودیافته از کووید۱۹، مقدار زیادی از دو مولکول سیگنال دهنده تولید کردند. دو مولکول «اینفرون گاما»(IFNγ) و اینترلوکین۱(IL-2) و تا حدی مولکولIL-8 کاندیداهای اصلی برای ایجاد تمایز میان واکنش بدن بهبودیافتگان از کووید۱۹ و افراد سالم بودند.

محققان امیدوارند با استفاده از این کشف بتوان مبتلایانی را زودتر شناسایی کنند که سیستم ایمنی بدن آنها نسبت به کووید۱۹ واکنش مناسب تولید نمی کند و احتمال دارد حالشان وخیم شود.

همچنین چنین آزمایش خونی به کشورهایی کمک می کند که مشغول مقابله با موج دوم و سوم شیوع ویروس کرونا هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.