عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد؛
مصرف پروتئین در ایام نقاهت کووید ۱۹ در هر وعده غذایی ضروری است

یک متخصص تغذیه اعلام کرد: باید در نظر داشته باشیم کاهش وزنی که در زمان بستری در بیمارستان در ایام نقاهت کووید- ۱۹ رخ می‌دهد را باید با مصرف مواد غذایی پروتئینی، کالری و مواد انرژی زا جبران کنیم.

وی مواد غذایی پر پروتئین را شامل انواع گوشت‌ها، ماهی‌ها و تخم مرغ، حبوبات، فراورده‌های لبنی، کره بادام زمینی، مغزها و آجیل‌ها دانست و افزود: سعی کنیم در هر وعده غذایی کربوهیدرات‌های کامل اعم از نان سبوس دار و غلات کامل، سبزیجات و میوه‌ها در هر وعده غذایی مصرف کنیم. چرا که این مواد غذایی، املاح و ویتامین نیاز بدن در دوران نقاهت کرونا را تأمین می‌کند.

عضو هیأت علمی گروه تغذیه بالینی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه عنوان کرد: باید دقت شود که اگر در هر وعده غذایی در این دوران، وعده مصرفی، ۵۰ درصد کمتر از موادی که مورد نیاز است، از مکمل‌های غذایی همچون پودرهایی به شکل شیرخشک که با آب قابل حل و حاوی مواد مغذی و ریزمغذی‌ها است، استفاده شود.

احسان حجازی با بیان اینکه در دوره نقاهت کووید ۱۹ باید روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات اعم از آب، آب میوه طبیعی، شیر و یا مکمل تغذیه که در آب قابل حل است، در میان وعده‌ها استفاده شود. چرا که مصرف مایعات کمبود کالری بدن در این دوران را جبران می‌کند و به دنبال آن بهتر است تعداد وعده‌های غذایی کوچک را افزایش دهیم. به طوری که روزانه حداقل ۴ تا ۶ وعده غذایی با توجه به برخورداری از پروتئین هر چند ساعت یکبار مصرف شود.

وی اظهار کرد: اگر اشتها در بیمار مبتلا به کرونا در ایام نقاهت کم است، باید غذایی مصرف کند که غنی از پروتئین، کالری و انرژی زا همچون پنیر، ماست‌های پر پروتئین، کره بادام زمینی، شیر کامل، آب گوشت و سس گوشت برخوردار تا غذا از لحاظ مواد مغذی غنی‌تر شود.

این متخصص تغذیه به تغییر ذائقه بیماران مبتلا به کرونا در ایام نقاهت اشاره کرد و افزود: اگر ذائقه این افراد تغییر پیدا کرد، باید از مصرف غذاهای سرد و سپس گرم شروع کنند و البته می‌توانند مقداری شکر، نمک و چاشنی در حین پخت غذا اضافه کنند تا میل به غذا در این افراد افزایش پیدا کند و انجام فعالیت فیزیکی، خواب و استراحت کافی را عوامل کمک کننده برای به دست آوردن سلامتی دوباره افراد مبتلا به کرونا در ایام نقاهت دانست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *