عوارض شایع نکشیدن دندان عقل

دندان‌های عقل معمولاً در سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است یک دندانپزشک توصیه کند که دندان عقل کشیده شود، اما موانع مالی یا ترس از درد یا جراحی باعث می‌شود کسی این عمل را انجام ندهد.

نکشیدن دندان عقل می‌تواند منجر به عوارضی شود، بنابراین بهتر است به توصیه دندانپزشک عمل کنید.

عوارض شایعی که می‌تواند در صورت نکشیدن دندان عقل شما ایجاد شود شامل موارد زیر است:

درد دندان‌های عقل که دیگر فضایی برای در آمدن ندارند و در لثه‌ها گیر می‌کنند، دندان عقل نهفته می‌تواند منجر به درد، تورم و ناراحتی شود.

عفونت

اگر دندان عقل تا حدی بیرون بیاید اما فضای لازم برای ظهور کامل را نداشته باشد، ممکن است مستعد ابتلا به عفونت شود زیرا غذا ممکن است به دام بیفتد و تمیز کردن آن از طریق نخ دندان و مسواک دشوارتر است.

پوسیدگی دندان و حفره‌ها

اگر دندان عقل نتواند در یک خط بیرون بزند، باعث می‌شود لثه در اطراف دندان‌های آسیاب دیگر متورم شود. دندانهای عقل ممکن است کج یا خیلی نزدیک به دندانهای آسیاب دیگر باشد، که ممکن است هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان باعث ایجاد مشکل شود. این دریچه‌ای را برای باکتری‌هایی که به دلیل گیر کردن غذا در دهان شایع است، در اطراف ریشه دندان‌های آسیاب دیگر ایجاد کرده و به طور بالقوه منجر به پوسیدگی می‌شود.

لبخندی تغییر یافته

دندانهای عقل می‌توانند دندانهای دیگر شما را از حالت هم تراز و منظم خارج کرده و باعث تغییر ظاهر سفید مرواریدی شما شوند. این فقط از نظر زیبایی ناخوشایند نیست، بلکه می‌تواند منجر به عوارض سلامتی مانند کیست و حفره شود.

کیست یا تومور

دندان‌های عقل که فقط تا حدی بیرون می‌آیند می‌توانند منجر به تومور یا کیست در لثه شوند. این موارد می‌توانند بر سلامت فک و دندان در سایر نواحی دهان تأثیر بگذارند.

کشیدن دندان عقل یک روش معمول است، اما جزئیات جراحی به مورد خاص شما بستگی دارد.

کشیدن دندان عقل می‌تواند از ساده تا پیچیده بسته به زاویه گذاری دندان، عدم تأثیر، نزدیک بودن ریشه‌ها به عصب فک یا هرگونه عفونت باشد.

قبل از تعیین وقت جراحی، دندانپزشک یا ارتودنتیست شما هر دندان عقل را به صورت جداگانه ارزیابی می‌کند تا در صورت وجود مشکل اقدام پزشکی کند.

جراحی تحت بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی یا آرام بخشی آگاهانه انجام می‌شود. از آرام بخشی آگاهانه معمولاً برای دندان عقل در مقابل بیهوشی عمومی استفاده می‌شود، زیرا خطر کمتری دارد. بعد از اثر بیهوشی، در صورت لزوم، یک جراح دهان و دندان برشی در لثه‌ها، بافت و استخوان شما ایجاد می‌کند تا به دندان شما برسد و آن را خارج کند. در بسیاری از مواقع، آن‌ها باید لثه‌ها را بخیه بزنند تا به بهبود برش با خیال راحت کمک کند.

بعد از کشیدن دندان عقل، اکثر افراد چند روز درد را تجربه می‌کنند، که می‌تواند با داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا تایلنول کنترل شود. در موارد نادر، افراد در حین جراحی دچار عوارض شدیدتری مانند شکستگی فک یا باز شدن سینوس می‌شوند.

اگرچه دسته سوم دندان‌های آسیاب برای اجداد ماقبل تاریخ مفید بودند، اما بسیاری از انسان‌های مدرن فضای کافی در آرواره‌های خود ندارند تا مجموعه سوم دندان‌ها را در خود جای دهند.

برخی منابع می گویند که حداکثر ۸۵٪ از افراد یا جایی برای دندان عقل در دهان خود ندارند و یا دلایل دیگری دارند که چرا ممکن است نیاز به برداشتن برخی یا همه آنها باشد. با این حال، همه افراد نیازی به کشیدن دندان عقل خود ندارند.

دندان عقل لزوماً نباید برداشته شود. برخی از افراد فضای کافی در قسمت پشتی فک خود دارند تا بتوانند دندان عقل را در موقعیت مناسب خود بیرون بزنند و به راحتی قادر به تمیز کردن و نخ دندان کشیدن آنها هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *